Cumartesi, Şubat 23, 2019
Sağlık

Küçük Çocuklarda Diş Ağrısı Nedenleri

küçük Çocuklarda diş ağrısı nedenleri
49Görüntüleme

Küçük Çocuklarda Diş Ağrısı Nedenleri

Bir birinci neden, geçici düzende süt dişlerinin patlamasıdır. Bu tipteki ağrı, yaklaşık 6 aylıkken, alt kesici dişlerin ağızda göründüğü, iki buçuk yaşında ve süt dişlerinin tamamen dökülmesinde ortaya çıktığı zaman başlar . Bu tür rahatsızlıklar aslında tüm küçük hastalarda fizyolojik ve yaygındır.Çocuklar sert nesneleri ısırarak rahatlarlar. Piyasada, buzdolabında soğutulacak olanlar da dahil olmak üzere farklı türde özel oyuncaklar bulabilirsiniz.
Soğuk, diş etlerinin rahatsızlığını hafifletmek için mükemmel bir çözümdür. Ayrıca, rahatlama sağlayan doğal ürünlere dayalı gingival jeller satın alabilirsiniz.

Çocuklarda Diş Ağrısında Ne Yapmalı?

Dişler patladıktan sonra, çocuklarda başka bir olası diş ağrısı nedeni bakteriyel olabilir. Bu durumun, nedenini belirlemek ve Parasetamol (Tachipirina) yönetimi ile ağrının giderilmesi için beklemek yerine diş hekiminize başvurmanız önemle tavsiye edilir.
Bu noktada, diş hekimi, çocuk dişlerinin diş çürümesinin (çürüğün varlığı), periodontal orijinli (diş çevresindeki sakız iltihabı) veya ağız mukozası (kemik yaralarının varlığı) ile ilgili olup olmadığını değerlendirecektir.

Çocuklarda Diş Ağrısı Nasıl Önlenir?

İyi ağız hijyeni kesinlikle bu sorunun en iyi cevabıdır. Dişler günde iki ila üç kez fırçalanmalıdır. Çocuğun yaşına uygun diş fırçaları kullanmanızı öneririz. Çocukların kendi başlarına, ebeveynlerinden birinin gözetimi altında dişlerini fırçalamalarına izin verilmesi tavsiye edilir; bu durumu, kontrol etmeli dişleri temiz tutmak için takip etmelisiniz.
Çürük riskini azaltmak için, aynı zamanda, şekerlerin (tatlılar, şekerli içecekler) miktarı ve sıklığı açısından da alım miktarını azaltmanız tavsiye edilir.

Bir cevap yazın